Wybierając karmę dla psa, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jej zawartości. Choć opakowania kuszą kolorami, zdjęciami i chwytliwymi hasłami, najważniejsze informacje kryją się w ich cieniu i dotyczą rzeczywistego składu oraz wartości składników analitycznych zawartych w danej karmie. A Ty, czytasz etykiety?
Pies — mięsożerca czy wszystkożerca
Dobrej jakości karma dla psów powinna charakteryzować się odpowiednią zawartością mięsa. Odpowiednią, czyli jaką? Karmy dostępne na rynku różnią się bardzo pod tym względem. Przyjmuje się, że wartościowa karma powinna zawierać około 50-70% mięsa, najlepiej świeżego, w tym podrobów. Pamiętajmy, że pełnoporcjowa karma dla psów to taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zaspokajając w ten sposób potrzeby żywieniowe czworonogów.
Co więc oprócz mięsa powinno znaleźć się w składzie pełnowartościowej karmy? Składniki roślinne, takie jak zboża, strączki, warzywa i owoce, równie ważne i obecne w karmach, dostarczają naszym psom ważnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, które wspomagają zdrowie i kondycję czworonogów. Ważne jest, żeby zawartość dodatkowych surowców w stosunku do ilości białka zwierzęcego była odpowiednio zbilansowana.
Jakich składników unikać?
Podstawowym składnikiem psiej karmy powinno być białko. Czy jednak mięso jest jego jedynym źródłem? Doskonałym źródłem białka w ludzkiej diecie są między innymi zboża, które są też cennym źródłem węglowodanów. Warto zwracać uwagę na ich zawartość w karmie dla psów, gdyż, podobnie jak u ludzi, mogą być powodem alergii. Zbyt duża zawartość zbóż w karmie w stosunku do zawartości białka zwierzęcego może prowadzić do różnego rodzaju niedoborów. W składzie karmy dla psów na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się mięso.
Niepożądanym składnikiem psiej diety jest również soja, która może wpływać niekorzystnie na działanie układu rozrodczego zwierząt, powodując zaburzenia hormonalne.
Podobnie jak w żywieniu ludzi, również w karmieniu zwierząt należy unikać sztucznych konserwantów i barwników oraz przeciwutleniaczy takich jak BHA i BHT. Zdecydowanie lepszym wyborem będą naturalne przeciwutleniacze jak choćby, często obecny w dobrej jakości karmach, rozmaryn.
W dbaniu o zdrowie i kondycję pupila bardzo ważne jest dostarczanie mu ważnych składników odżywczych w dobrze zbilansowanej diecie. Aby zapewnić swojemu pupilowi zdrową dietę, warto czytać etykiety i poszerzać wiedzę w tym zakresie.