Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto wysłać dziecko na półkolonie?

Wakacje czy inne przerwy w nauce często przyprawiają rodziców o ból głowy. Zastanawiają się oni, jak tanio, a jednocześnie ciekawie zagospodarować dziecku wolny czas. Rozwiązaniem mogą być półkolonie dla dzieci.

Dlaczego akurat półkolonie?

Wybór półkolonii dla dzieci jako sposób na letni wypoczynek ma sporo zalet. Przede wszystkim półkolonie są stosunkowo tanie w porównaniu do innych form. Tańsze są tylko bezpłatne zajęcia w szkołach czy warsztaty dla dzieci organizowane przez ośrodki kultury czy biblioteki.
Dla rodziców młodszych dzieci szczególnie istotne jest to, że zajęcia odbywają się w czasie, gdy oni pracują, a na noc pociechy wracają do domu. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na dłuższe rozstanie z rodzicami, półkolonie są rozwiązaniem idealnym.
Ważne jest też i to, że dziecko często zna część uczestników półkolonii. To pozwala mu łatwiej zaadaptować się w grupie.

Jak wyglądają półkolonie dla dzieci?

Organizacja półkolonii jest stosunkowo prosta. Dzieci przychodzą rano, potem odbywają się różnego rodzaju zajęcia, warsztaty dla dzieci czy wycieczki. Jest też przewidziany czas na posiłek, który jest przynoszony z domu lub też serwowany przez organizatorów półkolonii. Po zajęciach dzieci wracają do domu i w nim spędzają noc.
Rodzice przed wyborem półkolonii powinni sprawdzić, czy są one zgłoszone do kuratorium. Takie są wymogi prawne, a dzięki zgłoszeniu półkolonie są objęte nadzorem m.in. sanepidu. Dzięki temu rodzice mogą być pewni, że ich pociechy będą bezpieczne pod opieką osób wykwalifikowanych.

A gdy dziecko nie chce na półkolonie?

Może się też zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało uczęszczać na półkolonie dla dzieci. Najlepiej zapobiec takiemu scenariuszowi, wybierając rodzaj półkolonii dostosowany do zainteresowań dziecka. Dobrze też jest, gdy na zajęcia będą chodzić znajome dzieci. Wtedy o wiele łatwiej jest zaadaptować się w nowej grupie.
Warto zapytać dziecka, na jakie zajęcia i warsztaty dla dzieci chciałoby chodzić, a następnie przedstawić mu kilka propozycji do wyboru. W ten sposób dziecko będzie miało poczucie, że ma wpływ na wybór, a rodzice liczą się z jego zdaniem. Wbrew pozorom nawet w małej miejscowości znalezienie kilku różnych propozycji nie jest zbyt trudne, ponieważ wiele szkół, organizacji, a także firm organizuje półkolonie.

Leave a comment

0.0/5