Skip to content Skip to footer

Jak skutecznie poradzić sobie z ospą wietrzną?

Najczęściej tego typu choroby mają przedszkolaki. Warto podkreślić, że ospa wietrzna jest zakaźna. W związku z tym wystarczy kontakt z innym chorym na tę dolegliwość rówieśnikiem, aby mieć takie same problemy. Jak dokładnie można zarazić się ospą? Jakie są objawy i sposoby jej leczenia? O tym dowiecie się czytając dzisiejszy wpis.

Jak powstaje ospa wietrzna?

Należy podkreślić, że wirus ospy jest przenoszony drogą kropelkową. To jednak nie wszystko. Ciekawostką jest fakt, że wirus może być przenoszony także przez wiatr – i to nawet na kilkadziesiąt metrów. Z tego właśnie względu tego typu choroby dzieci nazywane są również „wiatrówką”. Zarazić można się również poprzez kontakt z osobą, która ma już ospę lub półpasiec. Warto zaznaczyć, że pierwsze objawy ujawniają się dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dniach (2-3 tygodnie) od momentu zakażenia!

Ospa wietrzna – jakie są objawy?

Trzeba zaznaczyć, że początkowo dziecko ma złe samopoczucie – przez kilka dni. Często rodzice myślą, że pociecha po prostu jest przeziębiona lub ma grypę. Utwierdza ich w takim przekonaniu fakt wysokiej gorączki, kiepskiego nastroju, kataru itp. Dopiero po kilku dniach pojawia się wysypka. Jest to najważniejszy objaw ospy wietrznej. Trzeba podkreślić, że na początku zabarwienia pojawiają się na tułowiu. Dopiero potem mają miejsce również na innych elementach ciała. Warto wspomnieć, że krosty mogą być obecne nawet w buzi chorego dziecka, na nosie czy w okolicach intymnych. Jak wyglądają plamy? Na początek są czerwone i rozlane. Błyskawicznie zamieniają się jednak w wypukłe krostki, które są wypełnione surowiczym płynem.

Jak leczyć ospę wietrzną?

Takie choroby dzieci absolutnie nie mogą być lekceważone. Wszystko dlatego, że ospa wietrzna może dać powikłania, które są bardzo groźne dla zdrowia pociechy. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby jak najszybciej uporać się z początkowymi dolegliwościami. Na pewno warto od razu udać się do lekarza, który zapisze stosowne medykamenty. Rodzice także mogą wykonać kilka czynności, które sprawią, że choroba będzie systematycznie ustępowała. Dobrym patentem jest obcięcie dziecku paznokci. Poza tym trzeba zakładać pociesze rękawiczki na noc. Bardzo ważna jest sama kąpiel. Powinna być przygotowana przy użyciu delikatnego roztworu nadmanganianu potasu. Ważne jest też to, aby skóra dziecka nie była tarta gąbką oraz ręcznikiem. Po prostu trzeba ją jedynie delikatnie osuszyć. Dziecko powinno dużo pić. Na pewno trzeba jednak zrezygnować z herbaty oraz kwaśnych napojów, które źle reagują ze znajdującymi się krostami w jamie ustnej. Jeśli pociecha nie ma apetytu, to warto stawiać na pokarmy w postaci papek. Trzeba jednak rezygnować z produktów, które mają kwaśny smak i mogą zwiększyć dolegliwości. Poza tym leki i działania rodziców mają oczywiście doprowadzić do łagodzenia wysypki oraz systematycznego obniżania gorączki.

Leave a comment

0.0/5