Skip to content Skip to footer

Frezarki CNC – czym są i gdzie są wykorzystywane?

Urządzenia ze sterownikami CNC pracują dla nas już od kilkudziesięciu lat, choć ich prymitywne wersje powstały dużo wcześniej. Współcześnie bez wykorzystania mocy obrabiarek czy szlifierek tego typu przemysł i produkcja na dużą skalę nie byłyby możliwe. Ale na czym polega wyjątkowość ich działania i gdzie je spotkamy?

Jak działa frezarka CNC?

Frezarki CNC to urządzenia, których zadaniem jest obróbka materiału skrawaniem. Najczęściej wykorzystywane są one przy obróbce metali, drewna czy tworzyw sztucznych, zarówno w ogromnych zakładach produkcyjnych, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach. Precyzja działania frezarek CNC kontrolowana jest ściśle przez zarządzające nimi sterowniki z układem sterowania numerycznego.

Ich obsługą, programowaniem i konserwacją zajmują się specjalistycznie przeszkoleni operatorzy CNC. Frez w tego typu obrabiarkach podąża ściśle za linią stworzonego wcześniej projektu, pod który został zaprogramowany. Umożliwia to rezultaty, które byłyby nie do osiągnięcia przy użyciu mniej zaawansowanych narzędzi.

Frezarki CNC – gdzie są stosowane?

Przemysł motoryzacyjny czy ciężki to niewątpliwie jedne z sektorów, dla których wprowadzenie frezarek tego rodzaju stanowiło prawdziwy kamień milowy. Dzięki możliwości programowania sterowników oraz dokładnie dobranym frezom powstają precyzyjnie wykonane detale, od których zależy nie tylko estetyka, ale także bezpieczeństwo maszyn.

Frezarki CNC znajdują zastosowanie również w przemyśle lotniczym, energetycznym, rolniczym, produkcji elektroniki, a nawet w obronności. Maszyny te spotkamy wszędzie tam, gdzie konieczna jest sprawna obróbka skrawaniem z zachowaniem jak największej dokładności w stosunku do projektu.

Przykłady efektów uzyskanych dzięki frezarkom CNC

Kolejny z typów produkcji, gdzie liczy się zarówno odwzorowanie detalu, jak i szybkość wytwarzania produktu końcowego, to produkcja urządzeń i akcesoriów medycznych. Świetnym przykładem zastosowania frezarek jest choćby wytwarzanie sprzętu chirurgicznego czy protez. To maszyny, które pomagają ratować życie i podnosić jego komfort.

Inny dobry przykład to choćby frezowanie form, używanych później do odlewów różnego typu. W przypadku odlewu idealne wykonanie formy jest niezwykle ważne, a sterowniki CNC pozwalają zagwarantować jego jakość.

Frezarki CNC dostępne są w ofercie w ofercie TOP Poręba

Leave a comment

0.0/5