Skip to content Skip to footer

Dieta niskokaloryczna

Nowy rok to nowe postanowienia. Często wiążą się one z chęcią uzyskania smuklejszej sylwetki i zdrowym stylem życia. Wiele osób decyduje się na siłownie, fitness oraz zdrową niskokaloryczną dietę.

Dieta niskokaloryczna — czyli jaka?

Przed przystąpieniem do stosowania jakiejkolwiek diety trzeba pamiętać, że należy podejść do niej z głową. Aby osiągnąć zamierzone efekty trzeba dostosować ją do siebie, dzięki temu po czasie nie pojawi się niechciany efekt jo-jo.

Dieta niskokaloryczna wiąże się z dostarczeniem organizmowi małej ilości kalorii. W tym wypadku jest to maksymalnie 1500 kcal dziennie. Rezygnacja z ulubionych produktów nie jest konieczna, wystarczy wyeliminować cukry proste. W redukcji wagi pomaga białko, dlatego jest ono podstawą diety.

Co jeść, by tracić na wadze?

Organizm do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje białka, tłuszczy i węglowodanów, są one niezbędne w diecie niskokalorycznej.
Głównym składnikiem diety jest białko. Przyśpiesza ono przemianę materii, co oznacza, że pobudza organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Powinno ono stanowić około 15% dziennej porcji energii. Jego nadmiar jest szkodliwy dla organizmu, dlatego należy pamiętać o jego odpowiednim dawkowaniu.

Następnym ważnym elementem diety niskokalorycznej są tłuszcze. Dostarczamy je do organizmu w postaci widocznej (olej, masło) lub ukrytej (mięso). Ten składnik powinien stanowić około 30% dziennej porcji energii. Trzeba jednak uważać, jakich tłuszczy dostarczamy organizmowi. Należy unikać tłuszczy nasyconych, zaliczamy do nich: wieprzowinę oraz tłuste wędliny. W zamian warto wprowadzić
więcej olejów roślinnych, orzechów czy tłustych ryb.

Węglowodany, choć często eliminowane z diety podczas odchudzania, powinny stanowić około 50% dziennego zapotrzebowania. Są one najlepszym paliwem dla organizmu. Należy jednak wiedzieć, w jakiej postaci dostarczać je do organizmu. Warto zjadać pełnoziarniste pieczywo, kasze oraz płatki owsiane. Zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, trawienie tych produktów jest wolniejsze, dzięki czemu poziom cukru we krwi powoli się podnosi.

A słodycze? Można?

Chyba każdy kocha słodycze, rezygnacja z nich stanowi dla wielu osób wielki problem.
W diecie niskokalorycznej należy ograniczyć słodkie przekąski do minimum. Jeżeli już musimy coś zjeść to należy to zrobić po głównym posiłku, aby uniknąć skoków cukru we krwi.
Warto jednak poszukać zdrowszej alternatywy. Suszone owoce, gorzka czekolada, galaretka lub budyń bez cukru mogą okazać się świetnym zamiennikiem.

Leave a comment

0.0/5