Rodzice zapisujący maluchy na warsztaty dla dzieci są targani wątpliwościami. Zajęcia pozalekcyjne to przecież dodatkowy wydatek. Co więcej, odbywają się zwykle popołudniami, a więc w czasie, który powinien być przeznaczony na wypoczynek najmłodszych. Czas więc poznać ich największe zalety uzasadniające taki krok.
Po pierwsze – budzenie ciekawości
Warsztaty organizowane dla dzieci mogą mieć wiele form, przyświeca im jednak jeden cel. Są prowadzone po to, aby rozbudzać dziecięcą ciekawość i zdecydowana większość z nich doskonale wywiązuje się z tego zadania. Idealną jest sytuacja, w której maluch już od jakiegoś czasu interesuje się danym tematem, a zajęcia pozalekcyjne pozwalają mu na uzupełnienie wiedzy. Nawet jednak wtedy, gdy przychodzi na pierwsze spotkanie bez podstawowych pojęć, może zachwycić się danym zagadnieniem.
Doskonałym przykładem wydają się w tym kontekście warsztaty dla dzieci z programowania. Rodzice zwykle nie mają wiedzy wystarczającej do tego, aby zaciekawić maluchy tworzeniem własnych programów. Jest to jednak zagadnienie na tyle fascynujące, że nawet dzieci, które samą ideę programowania poznają na pierwszych zajęciach, nie mogą doczekać się kolejnych spotkań.
Po drugie – kształtowanie osobowości
Bez względu na to, czy mówimy o sportowych warsztatach dla dzieci, czy też o zajęciach, w czasie których ćwiczy się przede wszystkim umysł, każde spotkanie wpływa na to, jakim człowiekiem staje się dziecko. Podczas zajęć maluchy uczą się przecież nie tylko tego, na czym polega współpraca z innymi i współzawodnictwo. Poznają także własne ograniczenia i dowiadują się, jak je przełamywać, nawiązują nowe znajomości i doskonalą umiejętności społeczne.
Nieoczekiwaną umiejętnością, którą można zyskać dzięki warsztatom dla dzieci (Częstochowa) jest także ta, która pozwala na radzenie sobie ze stresem. Dzieci wcale nie żyją tak beztrosko, jak się to czasem wydaje ich rodzicom. Szkoła stawia przed nimi ogromne wyzwania i nie ma wcale znaczenia, czy uczą się świetnie, czy też mają problemy z przyswajaniem wiedzy. Na szczęście, właśnie dzięki zajęciom pozalekcyjnym, dzieci mogą rozładować emocje, skupić się na czymś, co nie wiąże się bezpośrednio z nauką i rywalizacją z kolegami z klasy i nabrać dystansu do swoich problemów.